Recenze: Achilleova píseň

10. února 2014 v 15:14 | Ilon-Ká** |  Recenze
Ahoj lidi,
dneska další recenze na úžasnou knihu. Možná si vzpomínáte, že na tuhle knihu jsem Vám sem dávala takovou malou ochutnávku. Chtěla jsem si ji přečíst, hned jak vyšla, ale bohužel jsem se k ní dostala až teď. Recenze je možná trochu delší, než obvykle, ale zaslouží si to. Snad Vám recenze zaujme a knihu si přečtete.Achilleova píseň

Název: Achilleova píseň
Autor: Millerova Madeline
Nakladatelství: Host
Počet stran: 358

Anotace: Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea.

Achilleus, "nejlepší ze všech Řeků", je vším, čím Patroklos není - silný, krásný, syn bohyně -, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího - k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy.

Obecný názor


Kniha je naprosto úžasná. Vím, že to říkám skoro o každé knize, ale tohle byla opravdu bomba. Skoro nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Autorka spojuje historii s moderním pojetím. Vzniká unikátní dílo, které Vás okouzlí. Při čtení knihy jsem cítila snad všechny emoce. Údiv, strach, rozčílení, smutek. U smrti jedno z hlavních postav jsem brečela, protože to byla opravdu síla.
Kniha pojednává o dobytí Troje v trošku jiném podání. Už předtím se mi zrovna tahle část dějin dost líbila, miluji římskou a řeckou historii, ale tahle kniha mi dala víc. Víc než kterákoliv kniha. Nedá se to popsat, tu knihu si prostě musíte přečíst, abyste pochopili.

Děj


Achilleus se svým věrným kamarádem, ochráncem i rádce v jedné osobě, vydává přes všechny snahy o opak, do války. Musí se svoji, i ostatních králů, armádou zachránit půvabnou Helenu, o které se vypráví jako o nejkrásnější ženě, která byla unesena.
K ději nemám jedinou výtku. Je napínavý, krásně napsaný, v žádné části jsem se nenudila, právě naopak, od knihy se nedá odtrhnout. Upoutává a už nepustí. Patroklos, který celý příběh vypráví a doprovází svými myšlenky, má neuvěřitelné postřehy, které normálně v ostatních knihách nenajdete. A na téhle knize je další zajímavost, která mě dostala do kolen. Je to menší spoiler, ale já si to nemohla odpustit. Achilleus s Patroklem se milují. Právě jejich láska je pohání do boje a k vítězství. Díky jejich lásce je kniha ještě lepší. A kdo ví, třeba to tak bylo i doopravdy v těch dávných dobách, o kterých víme jen málo.

Postavy


Achilleus- největší válečník té doby. Polobůh, kterému byl souzený krátký, ale slavný život. Jeho postavu jsem milovala. Byl to hodný chlapec, z kterého se postupně stával stále hodný muž. Na hrdinu, který věděl, co ho čeká, nespyšnil. Snažil se jakkoliv pomáhat a byl důvěřivý. Tuhle postavu nejde milovat. Na konci knihy už pyšný byl. Vyvolával ve mně vztek. Byla jsem strašně naštvaná a chtěla jsem, aby něco udělal. Ale i přes to, ho musíte prostě mít rádi. Asi osobní kouzlo.

Patroklos- královský chlapec, který při obraně zabil šlechtického kluka a byl poslan do vyhnanctví. Díky téhle nehodě se seznámil s Achilleem s kterým navázal přátelský a později i milenecký vztah. Patolos byla druhá nejhlavnější a nejhodnější postava, která Vás taky dostane. Milí, dobrosrdečný a vždy podporující kamarád. Pomáhal Achileovi s jeho poslání a snažil se ho udržet na správné cestě. Byl mu tak oddaný, že se za něj obětoval. Umřel kvůli své velké lásce- Achilleovi. Jeho smrt mě zasáhla. Byla to jedna z scén, která nikdy nezmizí z mé hlavy. Ten okamžik jsem probrečela, jako malé dítě.

Thetis- Achilleova matka. Hlavní záporačka, kterou jsem neměla ráda. Stavěla se mezi lásku a smrtelníky. Nikdy neměla nikoho ráda a všem se snažila uškodit, kromě svého syna. Toho chtěla proměnit v boha, i když nechtěl. Tlačila na něho, a všelijak mu ubližovala skrz Patrokola. ¨

Odysseus- král jedné země, která bojovala proti Troji. Tohle hrdinu nejde úplně zařadit, jestli patří do těch zlých, nebo dobrých. Stručně bych řekla, že sloužil zlým lidem, ale s dobrým úmyslem. K jeho postavě mám stále rozpolcené emoce. Na jednu stranu ho mám ráda, ale na druhou ne, protože obětoval mladou dívku.

Agamemnom- manžel unesené Heleny. Další hlavní záporák, který může za smrt Patrokola. Už od začátku mi byl nesympatický a neměla jsem ho ráda až do konce knihy. Přes svoji pýchu neviděl, že kvůli němu umřeli stovky, ne-li tisíce vojáku.

Mohla bych jmenovat další hrdiny, kteří mi byli milé, nebo jsem je naopak ráda neměla, ale to bychom tady byli asi do večera.


Styl psaní/autor


Já myslím, že k tomu není co dodat. Kniha je úžasně napsaná, autorčin styl mi vyhovoval. K tak dobré knize už není co dodávat.

Hodnocení


Tahle kniha si zaslouží plný počet bodů bez přemýšlení. Chtěla bych dát víc bodů, než dávám normálně, ale plný počet je prostě plný počet.

10/10

Moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku od nakladatelství Host. Knihu můžete jít zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Scriptie*13* Scriptie*13* | 10. února 2014 v 18:05 | Reagovat

Páni, tak tahle kniha, přestože historické knihy moc nečtu, vypadá fakt zajímavě. Už jen kvůli tvojí recenzi, jež se ti mimochodem povedla. :-) Asi si to budu muset nějakým způsobem pořídit, protože období Antického Řecka a Říma je taky mé nejoblíbenější téma z dějepisu. :-D

2 Kate Kate | E-mail | Web | 10. února 2014 v 19:19 | Reagovat

O tomhle jsem teda ještě neslyšela. :)

3 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 10. února 2014 v 22:34 | Reagovat

o knize jsem ještě neslyšela ale po téhle recenzi putuje do mého kižního wishlistu:D

4 Wiky Dream Wiky Dream | Web | 11. února 2014 v 18:25 | Reagovat

tahle kniha mě docela zaujala, už jsem jí dokonce i sháněla, ale neměla jsem zatím štěstí, ale teď stejně bude muset počkat, ale už je připsaná na seznamu knih, které chci :-)

5 Camilla Camilla | Web | 11. února 2014 v 19:57 | Reagovat

Já jsem na ní koukala! Miluju Starověké Řecko! :3
Jinak hezká recenze! :)

6 Angela Angela | E-mail | Web | 11. února 2014 v 21:17 | Reagovat

Moc povedená recenze, knihu bych si ráda přečetla. :-)

7 Eamane Eamane | Web | 20. března 2014 v 16:00 | Reagovat

Já také miluji řeckou a římskou historii. Prakticky už od malička jsem si říkala, že budu archeoložka a budu je zkoumat :D ... Recenze mě zaujala. Zvláště to jak knihu vychvaluješ. Ráda bych si ji přečetla :) ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama