Čaj o páté #1

22. ledna 2014 v 19:15 | Ilon-Ká** |  Čaj o páté
Přicházím s prvním dílem do rubriky Čaj o páté, neboli Drbárny. Nejdřív je tam můj názor na knihu, kterou jsem vybrala a budu očekávat Vaše názory. A prosím i o návrhy na další knihy, které bychom mohly probrat.Harry Potter

Jako první knihu jsem vybrala tu, kterou bude znát úplně každý. Je to Harry Potter. S Harrym jsme skoro všichni vyrůstali. U poloviny z nás, to byla hodně oblíbená četba, kterou jsme mohly číst pořád dokola.

Co se mě týče, nebyla jsem výjimka. Harry Potter, mě i jako kniha, i jako postava naprosto uchvátila. Dokázala jsem ji přečíst několikrát za měsíc. I teď si ho ráda přečtu. Když si představím, že Harry vznikal, když jsme byli pomalu ještě v plínkách, je to neuvěřitelné. Ta kniha bude nesmrtelná.

Nejoblíbenější postava pro mě byla Hermiona. Byla to mladá, hezká, chytrá holka, co si se vším poradí. Byla můj velký vzor. Často jsem si na ni hrávala i s bratrem, který byl Harry. Teď se nad tím směji, ale stejně bych si vybrala stejně.

Nejoblíbenější díl z knih je asi Princ dvojí krve. Je těžké vybrat jeden díl, protože všechny jsou dost dobré, ale šestý díl mě oslovil o trochu víc. Nejspíš kvůli Harryho cestám s Brumbálem a objevování viteálů. A potom ten konec! Nejlepší konec ze všech dílů. Nebudu prozrazovat, co se tam stalo, kdyby náhodou někdo ještě 6. Díl nečetl.

Z filmů se mi nejvíc libí poslední díly. Sedmý díly, i když mě trochu naštvalo, že to rozdělili na dva díly. Ale i to neubralo na super zfilmování. Všechny ty efekty, dodržování děje v knize i smrt hlavních i vedlejších postav. Boje byly úžasné, kouzla reálné a není nic, co bych vytkla. Určitě to byly nejpropracovanější díly.

Z obecného hlediska tahle série bude nesmrtelná. Zapíše se do srdce nás všech a nikdy nás neopustí. Tohle bude kniha, kterou budeme číst svým dětem. Kniha, která se bude předávat z generace na generaci. Tahle série nesmí zaniknout! Nikdy.

*-*-*-*-*

A teď bych ráda znala vaše názory, o které tu vlastně hlavně jde. Jaká kniha se Vám nejvíc líbila, oblíbené postavy a všechno možný, co Vás k tomu napadne. Za každý názor a komentář budu ráda, protože bude objektivnější vyhodnocení, které budu dělat vždy po třech knihách. A vyhodnocení je založeno převážně na vašich PRAVDIVÝCH komentářích. Nechci, aby si někdo řekl, že když všichni píšou, jak je to dobrá kniha, tak to taky napíšu. Ne. Chceme každý názor, ať je jakýkoliv. Nebojte, hlavu Vám neukousnu.

A kdyby si chtěl někdo dát ikonku na blog-byla bych velmi ráda-tak je tady:
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zoey Zoey | Web | 22. ledna 2014 v 19:22 | Reagovat

Ano, na Harrym jsem vyrostla a vybaví se mi mé sladké dětství, kdy jsem se od této četby nedokázala odtrhnout. A přitom pojídala nutellu :D
Moje nejlepší postava je Ginny nebo Dobby nebo Sirius :) Samozřejmě, líbili se mi skoro všichni, ale tyhle tři mi přirostli k srdci takovým nádherným způsobem..to nejde popsat. Prostě jen tak nezmizeli :) I když samozřejmě mě mrzelo, že přežil z tří jen jeden...
Jeden čas jsem dokonce zbožňovala Lorda Voldemorta, chladnokrevného vraháka, a psala si do šuplíku příběhy, ve kterých byla jedna dívka jeho dcerou. Tohle období mám každopádně za sebou, ovšem nastane znovu pokaždé, když si přečtu knihu nebo kouknu na film.
Nejlepší díl byl pro mě pátý. Netuším přesně proč, ale když se řekne nejoblíbenější- prostě Fénixův řád. Je i nejtlustší, a to se mi líbilo, číst knihu dlouho a vychutnat si ji. Jen mě štve, že jediný díl, který jsem z filmů neviděla je právě pětka! Musím to napravit :D
Filmové zpracování bylo skvělé. Je dobře, že si na to autorka sama dohlédla, protože jinak by byl Harry Potter horor. Víme, co tvůrci filmů dokážou :D Ale takhle, obsazení bylo skvělé, příběh, efekty, herci...všechno! Harry Potter byl, je a bude jedna z mých nejoblíbenějších sérií :)

2 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 22. ledna 2014 v 19:26 | Reagovat

Asi bys na mě nedosáhla, protože nám vypadává intoš :D ;)
Já se musím přiznat, že jsem to nečetla...
Ano, opravdu jsem to nečetla. V knihovně se po nich nestíhá ani zaprášit a moje knihovnička se skládá ze všech Křišťálů moci a Synů pekel od Burdový, Pádu od L. Kateový a Julea Verna, když nepočítám pár pohádkových knížek. Máma je toho názoru, že to jednou přečtu a bude to ležet.
Ale jsem si více než jistá, že ta kniha je úžasná, protože jinak by to neznala téměř celá planeta a nebylo by to tak slavně zfilmované.
Vždycky jsem měla nejradši Hermionu a samozřejmě Rona a Harryho... Nebo třeba ty dva ňoumy co dolízali za Dracem xD
Taky všeobecně (aspoň u nás) známá zaklínací formule "Žer slimáky!" :D Znají to už i prvnáčci a prostě jdou po chodbě, když to na sebe zařvou. :-D Je to neskutečně vtipný xD
Obdivuju J.K.Rowlingovou, že něco takovýho vůbec vymyslela, protože jak si řekla - "... kniha, která se bude předávat z generace na generaci." ;) :D

3 Elizabeth Fallen Elizabeth Fallen | Web | 22. ledna 2014 v 19:53 | Reagovat

Harry Potter je najlepšia klasika a keď som tie knihy zbadala v knižnici tak som ich okamžite brala. Keďže k ním ale nemám veľmi prístup, tak najčastejšie a najradšej si pozriem filmy. No, nie o tom som chcela: Mojou úplne najviac najobľúbenejšou postavou je... Snape. :D Proste on je tak dokonalá postava, že fakt nedokážem pochopiť autorku kde na takúto postavu prišla. :D Je proste skvelý. Z dielov ako z kníh som mala asi najradšej Fénixov rád. Tá sa mi najlepšie čítala. Ale mám rada všetky časti až na tie posledné, ktoré som ešte nečítala. Myslím si, že HP je naozaj legendárna knižná séria a bude ešte veľmi dlho, a aj preto, lebo sa tu snáď nenájde nikto, kto by HP nepoznal. ;-)

4 Ami Ami | E-mail | Web | 22. ledna 2014 v 19:57 | Reagovat

Jó! Znám!
Četla jsem jen Prince dvojí krve a Relikvii smrti a to v deseti letech :-D Na ostatní jsem neměla čas a v té době ani věk. Filmy byly fakt úžasné! Jako dneska si pamatuju, jak jsme si se sestrou hrály na kouzelníky :D Dokonce jsme měly kratší klacíky, které byly jako "hůlky" :D Když si na to vzpomenu :-D
Nejvíc se mi líbil 4. díl a to jest Ohnivý pohár! Nevím proč, ale je to tak! Nejméně se mi líbil právě Princ dvojí krve. Nevím...ale přišlo mi to takové...už ani nevím, jak bych to vysvětlila :-D Taky jsi pamatuju na "Žer slimáky" V té době oblíbená věta!
Postavy byly vážně božííí! Nejvíc se mi líbila samozřejmě Hermiona :-D Když jsem si na to se ségrou hrály, JÁ! Byla Hermiona a ségra? Už ani nevím.
Autorka vymyslela úžasný příběh! Nesmrtelný! Ještě jsem si vzpomněla, jak jsem očekávala poslední díl! To bylo utrpení! Bohužel jsem měla takové štěstí, že jsem na poslední díl nemohla do kina, jelikož mi předtím nebylo 12 :D
Prostě...Ať žije Harry Potter!!!!

5 Amanda Amanda | Web | 22. ledna 2014 v 21:40 | Reagovat

Harry Potter...jo, to mi něco říká... :-D  :-D  :-D

Jasně, že znám. Mě osobně se asi nejvíc do srdce vryl hned první díl. Seznámení s Bradavicemi a celkově postavami.

Celkově se mi série líbí. Opravdu autorku obdivuji, ale co jsem tak slyšela, ta její..už asi né tak nová knížka Prázné místo je prý horší...nevím, nečetla jsem, nemůžu posoudit.

6 Camilla Camilla | Web | 23. ledna 2014 v 13:54 | Reagovat

Ten kluk, co přežil.
Ten kluk s nachovou jizvou na čele.
Harry Potter!
S ním jsem vyrůstala. Jeho příběh je nesmrtelný. Nikdy nezanikne. Podle mě budou ještě dětí našich dětí číst Harryho, a když budou samy odříkávat kouzelné formule. Možná i jejich potomci toho kluka budou znát.
Harry Potter! To jméno mluví za vše. Legenda.
Všech sedm dílů mám asi třikrát pročtený. Miluju je a to se nezmění.
Nejvíce se mi do srdce vryl poslední díl. Musím sice uznat, že film nic moc, ale kniha dokonalá. Smála jsem se, brečela, fandila Harrymu, doufala a zase brečela. Když zemřel Dobby... co si budeme povídat, ten skřítek byl boží.
Harry, Ron a Hermiona. Světoznámá trojice kouzelníků. Oni dokázali tolik věcí, to se ani na prstech nedá spočítat. A co teprve Brumbál? A Severus? To jsou moji borci. Snapea jsem nenáviděla, ale v Relikvii smrti si ho zamilovala.
Pak je tu ten roztomilý obr Hagrid. :3 A můj milovaný Sirius. Když umřel, chtěla jsem ho pomstít! :D Brečela jsem.
A pana Beznosého zmiňovat nemusím, že? :D
Rowlingová se stala mým vzorem. Obdivuji jí. Těším se až si přečtu její Prázdné místo. :D

7 Niké Storch Niké Storch | E-mail | Web | 23. ledna 2014 v 15:08 | Reagovat

Je pravdou, že na této knize (nebo filmu) vyrůstal snad každý  v mém okolí bylo opravdu celkem dost Potterovských maniaků.

Pro někoho je to fantasmagorie, pro jiné perfektní vylíčení fantastického světa.

Za mě rozhodně palec nahoru. Nemůžu říct, která kniha byla nejlepší, ale mou nejoblíbenější postavou je rozhodně Hermiona... :))

8 Kate Kate | E-mail | Web | 23. ledna 2014 v 16:53 | Reagovat

No, já jsem to četla asi před dvěma lety, a strašně mě to nadchlo. Filmy jsou bezva, ale knížky... :O
Máš pravdu, je to nesmrtelná kniha, a ještě za pár desítek, ne-li stovek, let o ní bude vědět úplně každý. Dá se říct, že nyní se to řadí ke klasice světové literatury. ;)
Strašně bych chtěla mít knihy doma, a doufám, že se mi to jednou splní. :)

9 Casion Casion | Web | 23. ledna 2014 v 18:42 | Reagovat

Skutočne nesmrteľná séria! :-) Veď kto by dnes nepoznal Harry Pottera? Minimálne filmovú verziu, i keď, našťatsie, aj knižných fanúšikov sa nájde dosť. Milujem túto sériu, začala som ju mať rada asi v jedenástich-dvanástich rokoch, takže som s ňou v podstate aj vyrastala a verím, že nikdy nenastane deň, kedy by som na tieto knihy zanevrela.
Je v nich toľko krásnych myšlienok a samozrejme, výborných postáv! Mojou obľúbenou sa stal Severus, ďalej Fred a Sirius, zo ženských postáv mám rada Tonksovú atď.
Čo sa týka samotných dielov je ťažké vybrať naj. Z kníh mám najradšej asi päťku, ale aj šestka a sedmička sú skvelé a vlastne to sú všetky :D Aj filmy sú natočené dobre, celkovo si mylsím, že sa im podarilo verne stvárniť knihu, i keď sa nájdu neprenosti. Z filmov sa mi pozdáva trojka a samozrejme sedmička oba diely :-)
Tento rok na Vianoce som dostala celú knižnú sériu a bol to môj najlepší darček :-)

10 Wiky Dream Wiky Dream | Web | 23. ledna 2014 v 20:14 | Reagovat

Tuhle knihu znám dost dobře.. kdo by jí neznal že... Mám doma celou sérii, ale musím říct že mě to nikdy nijak extra nezaujalo.. ani knížky ani film, .. Bude to asi tím, že v jistých momentech mi to příjde i jako levná napodobenina pána prstenů a já jsem Tolkienovec takže asi tak :-D
Přečetla jsem všechny díli.. První dvě knížky mi často přišli i docela dost vtipné, ale pak už jsem to četla jen abych měla co dělat.. Jediný kdo mě v knize opravdu zaujal byl Severus a možná trochu Hermiona .. Jinak jako neříkám, že se mi to uplně nelíbí, ráda se podívám na film, ale vede u mě trochu něco jiného :-)

11 Ellnesa Ellnesa | Web | 23. ledna 2014 v 20:54 | Reagovat

Ach ano, autorka stvořila bez nadsázky nesmrtelný příběh, který jen tak nezapomenete!

12 Lillienne Dengel Lillienne Dengel | E-mail | Web | 24. ledna 2014 v 13:51 | Reagovat

Když se řekne vybav si první fantasy knihu, která tě napadne, hned jakmile se ti v hlavě roztočí všechna kolečka, málokdo zaváhá a řekne něco jiného než našeho milého Harryho Potter. Neznám nikoho,a  to ani z dospělých, kdo by Harryho neznal alespoň z doslechu. Každý o něm ví. Kniha knih, tak jí říkám. Řadí se bok po boku takových velikánů fantasy jako Pán prstenů, Narnie, nebo Alenka v říši divů, směle konkuruje jakýmkoliv mým oblíbenců ze současnosti.
Nadčasový příběh, na první pohled obyčejný, na druhý velice propracovaný, jedinečný, nenahraditelný.
Každý jednou zestárne a zevšední, ale nevěřím, že by to byl případ Harryho. Knize na ktré jsem se neučila bez nadsázky milovat písmenka, na které jsem prožila celé své rané dětství. Který mě provázel všude kam jsem se vrtla. Ta nejohmatanější kniha v knihovně, Ta s velkým písmenem.
Věřím, že fantasy žánr je pomíjivý, Harry Potter a a pár jiných výše jmenovaných je výjimka, která potvrzuje pravidlo.
Co je úplně nejúžasnější a kromě HP se tomu může pyšnit už jen Pán prstenů je fakt, že film zůstal věrný knize, ba dokonce bych si Harryho Pottera nedokázala ani za nic na světě představit bez Daniela Radcliffa, to prostě nelze.
Vždycky jsem v knize i filmu milovala spíše záporáky, třeba Severuse Snapea:)
A tak ať bych chtěla třeba sebevíc, téhle knize nemůžu nic vytknout, je prostě jediná. Ta Kniha.

13 Ilía Ilía | E-mail | Web | 24. ledna 2014 v 17:35 | Reagovat

Harry mě vlastně přivedl k fantasy. Ty knížky si budou číst ještě moje pravnoučata.
...a jestli ne, tak je za to budu strašit :D
U mě tedy rozhodně vede třetí díl. Jak kniha tak film. Jedna z mých nejoblíbenějších postav- Sirius- se konečně ukazuje na scéně. Já toho chlapa prostě zbožňuju :D
Na druhém místě se usadil Ohnivý pohár (opět kniha i film).
Princ dvojí krve se mi zase líbí ze všech nejméně... to je špatně řečeno. Spíš se mi nedostal tak hluboko pod kůži jako ostatní knihy a filmy.
Když jsme byli na dovolené u moře, tak jsem tam měla jediné dvě knihy právě třetí a čtvrtý díl. Přečetla jsem každou pětkrát. Tohle mě prostě nikdy neomrzí. I když se na mě spolužačky dívají jako na blázna, který si čte pod lavicí v hodině fantasy a už potřetí do roka HP nijak mě to neodradí od toho, abych nemilovala Harryho každičkou částí svého těla a mysli.
A postavy? Ústřední trojka se u mě řadí na neutrál. Ano, obdivuju Harryho, ale není to moje nejoblíbenější postava.
Hrozně ráda mám Severuse, Lenku Láskorádovou, Freda a George, Lupinovi, Siriuse, Nevilla a Dobbyho. Samozřejmě, že i Brumbála, ale on v mých očích trochu poklesl právě v Princi dvojí krve. Ani nevím proč. Vždyť vlastně neudělal nic špatného. Nejspíš mě na něm děsně štvalo to, že se v sedmém díle už tak nějak... no, nebudu spoilerovat.

Tahle knížka se prostě zařadila do mého seznamu 10 nej. A nelze ji z něj už vymazat. Nikdy!

14 Joss Joss | E-mail | Web | 24. ledna 2014 v 18:38 | Reagovat

Nie, rozhodne nenapíšem, že je to dobrá kniha, len preto, že to tu píšu ostatní. Samozrejme, aj ja som jedna z tých, čo som na tejto knižke vyrastala a už si to ani neviem inak predstaviť. Vždy keď prídem do bráchovej izby a pohľad mi padne na všetkých sedem častí, ktorými som sa prelúskala, niektorými ľahšie, inými ťažšie, srdiečko mi zaplesá v príjemných spomenkách spojenými s touto knihou. Na svoje časy to bola najoriginálnejšia fantasy knižka, ktorú som čítala a nemohla som sa od nej odtrhnúť. Už od prvých momentov som si obľúbila Rona, pretože stvárňoval nikoho výnimočného, obyčajného čarodejníka, priemerného.... a spájalo ma s ním asi to, že sa bál pavúkov, čo mojej láske k nemu ešte viac pridalo a myslím, že sympatie k nemu (aj k hercovi) prechovávam dodnes. :D
Nuž a obľúbená časť? Hm, tak to je ťažké, ale ja by som povedala, že mojou obľúbenou časťou je práve tretia časť Harryho, keď to ešte v podstate bolo všetko nevinné. Tak ako už v trojke sa niečo dialo, ale hlavne sa mi páčilo celé to spracovanie, ako sa tam objavil jeho strýko a tak, Siriusa som proste vždy mala rada. :)
Dnes už síce poznám aj lepšie knižky ako je Harry Potter, ale napriek tomu sa táto knižka u mňa na rebríčku udržiava stále dosť vysoko, pretože je nezabudnuteľná. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama