Dopisy

25. listopadu 2013 v 15:37 | Ilon-Ká** |  Slohovky
Ahoj,
potřebovala bych od Vás takovou malou pomoc. Do školy máme za úkol napsat osobní dopis slavné osobě. Je to kravina a nebavilo mě to, ale napsala jsem dva takové dopisy. Chtěla bych, abyste si je přečetli a posoudili, který je lepší, a který na Vás udělal větší dojem. Nemůžu se rozhodnout, který použít na slohovku, tak doufám, že mi poradíte Vy. Budu moc ráda, za každý názor a předem děkuji.


Dopis Starkovi

Dobrý den pane Starku,
vždy jsem Vás chtěla poznat a potkat se s Vámi, ale vím, že je to nereálně. Tak Vám aspoň píši tenhle dopis a doufám, že si ho snad jednou přečtete.
Jsem jen malá obyčejná holka, která by jednou chtěla být slavná jako Vy. Vždy jsem toužila po slávě, ale já, na rozdíl od Vás, nejsem geniální. Nedokážu se prosadit ani jinak nevynikám.
Vlastně ani nechápu, proč byste měl tento dopis číst. Lidi jako Vy se nezdržují lidmi, jako jsem já. Ale stejně v hloubi duše doufám, že snad jednou… Snad jednou budu stejně dobrá jako Vy.
Vy jste legenda. Vaše výzkumy obrátili zemi vzhůru nohama. Vše technologie převyšují jakékoliv lidské chápaní. Nás mozek není dost dokonalý, aby pochopil ten Váš.
A nejlepší byl samozřejmě oblek Iron mena. Nechápu, kde jste ten nápad vzal. Byl jste na pokraji smrti, měl jste být zesláblý a mimo, ale stejně jste zhotovil něco tak geniálního. Tomuhle se říká opravdový talent.
A vaše výdrž. I když Vás nejednou vaše výzkumy dostaly do nebezpečí, pořád jste pokračoval. Nevzdal jste se při první překážce. Pokračoval jste, překonával jste překážky a dosáhl svého, za co Vás obdivuji ještě víc.
Snažím se taky nevzdávat se, ale někdy to nejde. Naskytnou se překážky, které neumím překonat, ale Vy jste si vždy uměl poradit. Vás nikdy nic neodradilo.
Taky jsem byla nadšená z Vašeho přístupu k médiím, politice i sláva. Chodil jste pozdě na tiskovky a vůbec Vás to nezatěžovalo. Nevadilo Vám, že Vás za to lidi nemají rádi. Nevadilo Vám skoro nic.
A Váš přístup ke slávě. I když jste byl skoro nejgeniálnější člověk na zemi, nesnažil jste se toho využít. Sláva Vám nestoupla do hlavy a Vy jste se nestal jiným. Znám hodně lidí, co kvůli slávě, nebo penězům se změnilo k nepoznání a to mě děsí. Čeho jsou lidé schopni pro slávu, nebo pro peníze?
Kdybych já, čistě hypoteticky, byla slavná, věnovala bych se dobrým věcem. Většinu peněz bych dala na charitu, snažila se pomáhat lidem. Snažit se rozšířit dobro.
Doufám, že se pane Starku, nikdy nezměníte. Zůstaňte svůj i se svými chybami a kvůli nikomu se neměňte. Máte všechno, buďte za to rád. Ostatní takové štěstí neměli. Ostatní se musí opravdu snažit, aby přižili.
Já nejsem ani bohatá, ani chudá. Ale snažím se, i když to někdy není nejlehčí, cenit si věcí, co mám. Vím, že někteří lidé, nemají ani jídlo. Mělo by se s tím něco udělat.
Vy byste s tím určitě dokázal něco udělat, kdybyste tady byl. Vy byste si poradil a porazil všechny nástrahy. Lidé by měli být víc jako Vy. Měli by jít za svým cílem.
Pokud si budete tenhle dopis číst, nemyslete si, že jsem nějaká hloupá holka, co se akorát snaží na Vás udělat dojem tím, že píše o chudých lidech a o charitě. Ne. Já si opravdu snažím užívat života a pomáhat. Chci zlepšit svět, i když ne nezávisí na jednom člověku. Ale někdo s tím musí začít, tak proč ne já?
Nevím, co bych Vám měla ještě napsat. Neznám Vás a Vy zase neznáte mě. Nemáme toho skoro nic společného. A přesto Vás obdivuji. Udělal jste na mě dojem, jako skoro nikdo. Doufám, že taky někdy udělám na někoho takový dojem, ať už to bude čímkoliv.

Mějte se krásně, dál pracujte na Vašich výzkumech a neměňte se.

Dopis pro Katherine

Katherine,
co ti napsat? Jaká jsi nevypočitatelná mrcha, co používá ty nejzákeřnější triky pro svoji věc? To asi ne, protože to sama o sobě víš, a přesto s tím nic neděláš. Takže na tomhle ti nezáleží.
Ale na čem ti záleží? Nikdy nedáváš najevo svoje city. Nemyslíš si, že je to k tvojí škodě? Kdyby ses občas trochu otevřela, mohlo by ti to pomoct. Upřímnost je někdy ta největší zbraň. Chápu, že se bojíš. Bojíš se, i když si to nechceš přiznat. Máš strach, že když dáš najevo svoje city, někdo tě zraní. Máš strach, že ti někdo zabodne nůž do tvého pomalu tajícího srdce.
Ale každý má strach. Každý má strach z něčeho jiného, ale musíme se ho naučit překonávat. Taky se snažím. Každý se snaží a postupně to zvládá, tak proč ne ty?
Obdivuji tě za tvoji výdrž, ale co takhle se někdy zastavit a popřemýšlet. Pořád jen utíkáš, před nebezpečím. Zkus se mu někdy postavit, jako rovnocenný soupeř. Čestně a bez intrik.
Teď si nejspíš říkáš, co já můžu vědět o životě a o strachu. Ty jsi tady přece ta, co pět set let utíká a vypořádává se se zlem. Ty jsi ta, co dokázala už několikrát obelstít smrt. Ale pamatuj si, že na každého jednou dojde.
Když ses proměnila v člověka a zjistila, že umíráš, jak ti bylo? Opravdu by mě to zajímalo. Já vím, jaké to je být na pokraji smrti, ale každý reaguje jinak.
Snažíš se zase bojovat proti smrti, ale co když je teď ten správný čas, abys i ty šla dál? Abys přešla na druhou stranu a čelila tomu, co ti hrozí tam?
Vím, že když ti tohle píšu, je to jako bych mluvila do dubu. Nedáš na moje rady a stejně se zařídíš podle sebe. Jsi paličatá. Taky jsem paličatá, ale v důležitých věcech si nechám poradit a prozkoumám situaci ze všech stran.
Máš mnoho obdivovatelé, patřím mezi ně, ale i mnoho odpůrců, právě kvůli tvé povaze. Někdy jsi až nesnesitelná. Mnoho lidí s Tebou nevydrží. A to je právě to. Vždy si musíš najít lidi, se kterými se cítíš nejlíp. Každý je jiný, ale je mnoho podobných lidí. A ty by sis také měla najít, někoho podobného. Někoho s kým by ses cítila dobře taková, jaká jsi.
Co dál bych ti měla napsat? Nevím. Z mého života se neponaučíš, protože jsem neměla možnost udělat velké přešlapy. Můj život byl zatím krátký a moc rozhodnutí, které bych mohla zvorat, se nenaskytlo. Ale až udělám nějakou chybu, pokusím se, se ji znovu neopakovat. Poučit se ze svých chyb. To bys taky měla zkusit. Poučíš se z těch nejzákladnějších, ale z ostatních ne. Vždy se nachytáš na tu stejnou chybu, kterou jsi už udělala tolikrát předtím. Nikdy ses z ní neponaučila.
Takže moje jediná rada, kterou stejně neposlechneš, je zamyslet se. Zamysli se nad sebou, nad svým životem i nad smrtí. Smiř se s tím, co bylo, i s tím, co má přijít. Nemá cenu se trápit tím, co je nevyhnutelné. Stejně tomu neujdeme. Ani ty Katrin.

Sbohem nepoučitelná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clara Black Clara Black | Web | 26. listopadu 2013 v 16:13 | Reagovat

Já ti nevím, na takové věci nahlížím trochu jinak než ostatní, ale mě se víc líbil ten první, ten bych asi použila :)

2 Ami Ami | E-mail | Web | 26. listopadu 2013 v 16:32 | Reagovat

Mně se líbí oba :-D

3 Scratilove Scratilove | E-mail | Web | 26. listopadu 2013 v 16:48 | Reagovat

Podle mě je lepší asi ten první, ale to rozhodnutí je těžké, protože oba jsou dobrý.

4 Scriptie*13* Scriptie*13* | Web | 26. listopadu 2013 v 19:51 | Reagovat

Tu Katherinu myslíš z Upířích deníků? o.O Já fakt nevím, přestala jsem se na to koukat asi od třetí série. :-D
Ale k dopisům. Mně se taky hodně líbil ten první, přestože pana Starka neznám. Jenže ani ten druhý nebyl špatný, akorát... já nevím, asi bych ho neposílala do školy. :-D Stejnak je už asi pozdě. xD

5 Milča Milča | Web | 27. listopadu 2013 v 8:18 | Reagovat

Oba jsou úžasné! :D

6 lissandzoey lissandzoey | Web | 27. listopadu 2013 v 11:13 | Reagovat

Mne sa oveľa viac páčil ten druhý :)

7 Zoey Zoey | Web | 27. listopadu 2013 v 14:28 | Reagovat

První :-D

8 Natally Natally | Web | 27. listopadu 2013 v 19:42 | Reagovat

TENHLE TÝDEN PRAVDĚPODOBNĚ NEBUDU AKTIVNÍ, TAKŽE TAKÉ NEBUDU OBÍHAT. TAKŽE MINI-POZASTAVENÍ, MOŽNÁ BUDE TRVAT I PŘÍŠTÍ TÝDEN ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama